Událost č. 19 – požár

4.7.2018
11:22
Místo: Prackovice nad Labem

Jednotka JSDH Roudnice nad Labem byla vyslána KOPIS HZS Úk k plnění požárního letadla na letiště v Roudnici nad Labem (ICAO: LKRO). Nejprve vyjela s vozidlem CAS 20 (1+3). Na místo plnění postupně dorazila vozidla CAS 32 (1+3) z JSDH Budyně nad Ohří, CAS 30 (1+2) a CAS 32 (1+1) z JSDH Brozany a CAS 32 (1+1) a DA (1+3) z JSDH Roudnice n/L. Velitelem plnícího stanoviště letounu a odpovědnou osobou za organizaci plnění se stal ZVJ z JSDH Roudnice n/L. Letoun byl typu Antonov AN-2 imatrikulace OK-JIJ s kapacitou 1500 l vody a přilétl v cca. 12:15 hod. Z LKRO VPD  31L/13R bylo provedeno několik shozů na požářiště. Pilot letounu si následně vyhlédl zemědělskou plochu použitelnou pro vzlet a  přistání u obce Keblice. Důvodem bylo zkrácení času mezi jednotlivými shozy na polovinu. Velitel plnícího stanoviště letounu předal žádost pilota na KOPIS Úk. Žádost byla schválena operačním důstojníkem. Aby nedošlo k proluce v plnění letounu, byla přesunuta nejprve dvě vozidla CAS 32 z JSDH Brozany a Budyně n/O na plochu u Keblic pro ověření možnosti tohoto řešení. Během přesunu těchto
vozidel do Keblic, letoun nadále využíval stanoviště na LKRO. Až po úspěšném přistání u Keblic a doplnění letounu vodou, velitel plnícího stanoviště letounu rozhodl o přesunu ostatních sil a prostředků z LKRO do Keblic. Letoun provedl poslední shoz okolo 21:00 hod.
Celkem bylo provedeno 35 shozů, tj. na požářiště bylo letounem dopraveno 52 500 l vody. Během činnosti letounu z LKRO byla vozidla zásobována vodu z požárního hydrantu u PS Roudnice n/L HZS Úk. Natankováno bylo cca. 23 000 l vody. Po započetí činnosti z Keblic byl jako vodní zdroj využíván nedaleký zemědělský hydrant (cca. 29 500 l vody). Přes správce LKRO, bylo dohodnuto doplnění letounu LPH na LKRO. Tuto možnost letoun využil v 18:30 hod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..